wt.. paź 4th, 2022

Polska tradycja mówi, że miejsce pierścionka zaręczynowego jest na serdecznym palcu prawej dłoni. Podobny zwyczaj obowiązuje w Austrii, Japonii czy w Niemczech. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w krajach zachodnich takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Irlandia bądź Kanada. Mieszkanki wspomnianych państw tuż po zaręczynach, umieszczają swoje symbole miłości na serdecznym palcuu lewej dłoni. Wynika to ze starożytnych wierzeń. W antyku Grecy uważali, iż właśnie tam znajduje się vena amoris, czyli żyła prowadząca do serca. Także dziś można pozostać wiernym temu przekonaniu i nosić swój pierścionek na lewej dłoni. Należy pamiętać, iż najważniejsze są preferencje oraz wygoda. 

Dlaczego prawa dłoń?

Chociaż na ogół panuje dowolność w noszeniu znaczącej biżuterii, warto znać źródło obowiązujących zwyczajów. Symbole miłości znajdujące się na prawej dłoni w Polsce, wcale nie są przypadkiem. Okazuje się, iż dawniej także w naszym kraju pierścionek zaręczynowy miał miejsce na lewej ręce. Prawa kończyna była zarezerwowana jedynie dla wdów. Wszystko zmieniło się po klęsce powstania styczniowego, kiedy to na znak żałoby, kobiety postanowiły przełożyć swoje symbole miłości na przeciwną dłoń. Taki stan rzeczy przetrwał do dziś. Kolejnym wytłumaczeniem są nasze normy kulturowe. Prawa dłoń służy nam do wykonywania znaku krzyża, witania się oraz podpisywania. Odpowiada za tak ważne czynności, dlatego została ozdobiona przez równie istotną biżuterię. 

Pierścionek zaręczynowy po ślubie – gdzie go umiejscowić?

Zarówno pierścionek zaręczynowy jak i obrączka ślubna mają swoje miejsce na serdecznym palcu prawej dłoni. Noszenie takiej ilości biżuterii może być kłopotliwe dla wielu kobiet, dlatego wizytówka narzeczonej często zostaje przeniesiona tuż po ceremonii. Może się ona znaleźć na lewej ręce świeżo upieczonej małżonki, pozostać na prawej bądź zostać powieszona na łańcuszku. Każda z podanych opcji będzie odpowiednia, jeśli zapewni komfort Pannie Młodej.